>>RTI
 
 
REGISTRATION FOR BIODATA, CLICK HERE

Biodata Search
 
BECOME REGISTERED USER

Those Officers who have not registered themselves as yet, please REGISTER NOW

 

 LATEST ALERTS
>> Syllabus of Induction Training Course for Civil Judge (Jr. Division)
>> 2nd Induction Training Programme, 2015
Civil Judge (Jr. Division), Batch - I
>> 2nd Induction Training Programme, 2015
Civil Judge (Jr. Division), Batch - II
>> Dress Code for Academic Training in the Judicial Academy
>> Letter of Director to all Principal District & Session Judge and PJC, Ranchi regarding joining of newly recruited Officers
>> Notice, Letters & Forms for Research
>> Online Examination for Judicial Officer is to be held on 26th June and 27th June, 2015 from 04.30 pm to 05.00 pm for Group 'A' and Group 'B' respectively.
Email - judicialacademyjharkhand@yahoo.co.in
Syllabus : AIR of Oct, Nov and Dec 2014
                  JLJR of Dec 2014, Jan and Feb 2015

>> Access to Justice
>> SC Guidelines on NI Act
>> A Handbook on High Court Staff
 
PUBLICATIONS

Reading Material-22 Feb,2015

Reading Material -- Workshop on "Protection of Women from Domestic Violence"

Compendium of General Letters, Circulars & Orders (Criminals)

Compendium of General Letters, Circulars & Orders (Civil)

Chief Justice cum Patron-in-Chief

Hon'ble Mr. Justice  Virender Singh
The Chief Justice Jharkhand High Court, Ranchi
 
Date of  Birth 07th October, 1954
Enrolled as an Advocate 1978

Born on 07-10-1954. After graduation from Government College, Rohtak, completed his Degree of Law from J. V. Jain College, Saharanpur. Entered the legal profession in June, 1978. Practiced mostly on Criminal side besides dealing with cases under the Motor Vehicles Act and Hindu Marriage Act. Upon the year 1988 practiced at Rohtak. Thereafter came to Chandigarh. Remained as Deputy Advocate General, Haryana firstly from May 1995 to April 1996 and then from July 1996 to January 1999. Elevated as Judge of Punjab and Haryana High Court on 02.07.2002.

Transferred to High Court of Jammu and Kashmir and assumed charge of office on 19.04.2007.

Functioned as the Acting Chief Justice of the High Court of Jammu and Kashmir from 02.04.2012 to 08.06.2012.

Elevated as Chief Justice of High Court of Jharkhand from 1st of November 2014.

read more....

 

Powered by : COMPUTER Ed.